English version


   MAPA STRONY
Listy do Matki - rok wydania 1997, 208 stron, wstęp Joanna Kalisz-Półtorak (cena 15 zł + koszty wysyłki).

"Listy do Matki" to swoisty zapis planów, marzeń i rozterek związanych z powołaniem kapłańskim kleryka - Włodzimierza (Waldka) Sedlaka. Miejscami przejmujące swym liryzmem. Listy obejmują okres pięciu lat (1930-1935) spędzonych przez niego na przygotowywaniu się do stanu kapłańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Dołączone do nich zostały również cztery listy młodego Kapłana oraz - w celu stworzenia pełniejszego obrazu - urywki z Jego Pamiętnika, dotyczące święceń kapłańskich, prymicji i kilku początkowych tygodni pełnienia posługi kapłańskiej.

"Dzisiaj odpocznę sobie trochę i napiszę list, a za to w sobotę nadgonię w pracy. Mało nadgonię, przegonię, bo zawsze muszę więcej wykonać niż należy. Stosy książek leżą i czekają, aż z nich zedrę powłokę tajemniczości, abym je przetrawił i przemienił na własną krew, a potem innych nią nasycił. Podobny jestem do gąbki, która nasiąka mocno wodą, a przy ściśnięciu wydala ją. Jak gąbka, nasycam się wiedzą ile tylko mogę, na ile czas i siły pozwolą, aby kiedyś pomału Bóg wyciskał z niej wiedzę, którą by się ludzie karmili, aż nic więcej nie zostanie. Wtedy już jako nieużytecznego może Pan Bóg zabrać mnie.

(...) Modlę się do Boga, abym był mocarzem ducha, chciałbym w swym ręku mieć dzieci, młodzież i największych grzeszników, a dokonałbym podboju świata. Ach, za wiele, Polski tylko... i to na moje siły zbyt wiele, żebym dokonał podboju jednej parafii tylko. A nadto proszę Boga o dar wymowy i skuteczność dla moich słów, abym nie mówił jak do kamieni, ale by mowa moja znalazła oddźwięk w sercach ludzkich. Och, cóż bym dał za to, żebym dar wymowy posiadł! Ile bym już dotychczas mógł zrobić, ile w przyszłości! To są wzloty ptaka ze związanymi skrzydłami. Ale i to minie, może będę dziękował kiedyś, miast prosić o dar wymowy. Przyjdzie i to z czasem".


Ks. Włodzimierz Sedlak

Spis treści:

Wstęp
I Kurs (1930/1931)
II Kurs (1931/1932)
III Kurs (1932/1933)
IV Kurs (1933/1934)
V Kurs (1934/1935)

Urywki z Pamiętnika
O stronie - autor